Почесне консульство Литовської Республіки

16 лютого – головне державне свято Литовської Республіки

16 лютого 2016 року Литва святкує своє головне державне свято. Цього дня  вивішують державні прапори Литви у всіх країнах Балтії згідно з чинною між країнами міждержавною угодою.

З нагоди такого свята Почесне консульство Литовської Республіки в м. Дніпропетровськ  вітає всіх литовців, а особливо литовських жителів Дніпропетровської області  з державним святом. Від щирого серця зичимо міцного здоров’я, бадьорості духа та впевненості у безхмарне конституційне майбутнє Литовської Республіки та України.

Чи не всі знають, що 16 лютого 1918 року в Вільнюсі представництво литовського народу – Рада Литви (Lietuvos Taryba) – проголосило відновлення самостійної Литовської держави (під німецьким контролем до кінця 1918 року).

Цікаво, що в цей день було підписано постанову про проголошення незалежності, в якій повідомляється наступне: «На своєму засіданні 16 лютого 1918 р Литовська Таріба одноголосно вирішила звернутися до урядів Росії, Німеччини та інших держав з такою заявою: Литовська Таріба, як єдиний представник литовського народу, спираючись на визнане право народів на самовизначення і постанову литовців на Вільнюської конференції від 18-23 вересня 1917 року, оголошує про відновлення незалежної Литовської держави, створеної на демократичній основі, зі столицею у Вільнюсі, і звільняє її від всіх колишніх державних зв’язків з іншими народами. Разом з тим Литовська Таріба заявляє, що остаточно відновити фундамент Литовської держави і його відносини з іншими країнами має обраний демократичним шляхом Установчий Сейм, скликати який необхідно якомога швидше. Повідомляючи про це уряду, Литовська Таріба просить визнати незалежність Литовської держави».

slider=158

 

Що цікавого було в цей день в історії Литви:

1918 – У Вільнюсі оголошено Акт про відновлення незалежності Литовської держави. Як пишуть литовські ЗМІ, текст Акту, прийнятого в дуже важких обставинах, – короткий і лаконічний, але цінність його – величезна. Однак до сих пір невідомо, де захований оригінал Акту. Як стверджують свідки, коли влітку 1940 року в Литву вступила радянська армія, керівник канцелярії ксендз Піюс Бельскус виніс з президентури і Акт незалежності, але до сих пір документ не вдалося знайти. Однак досліджуючи не один рік обставини зникнення Акта доцент історичного факультету Вільнюського університету Сігітас Ягелявічюс не опускає рук. За його словами, «жевріє надія, що оригінал Акту зберігся – я повинен перевірити одну версію», – пише газета «Летувос рітас».

Поділитись:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутити вгору