Почесне консульство Литовської Республіки

АКТ ПРО НЕЗАЛЕЖНІСТЬ ЛИТВИ ЗНАЙДЕНО В НІМЕЦЬКИХ АРХІВАХ

Прем’єр-міністр Литви Саулюс Скверняліс розраховує повернути виявлений в Німеччині оригінал «Акту про незалежність країни».

Документ було знайдено в дипломатичному архіві Німеччини 29 березня. Він зберігався в групі справ «Майбутнє балтійських провінцій: Литва». Поруч з німецьким варіантом у справі був виявлений литовський варіант постанови з усіма двадцятьма оригінальними підписами. «Уряд зробить все, буде шукати способи його повернення. Я вважаю, що ми можемо сподіватися на добру волю німецької сторони, це був би найкращий подарунок Німеччини з нагоди сторіччя », – пообіцяв Скверняліс.

Президент Литви Даля Грібаускайте висловила надію, що більш докладні дослідження підтвердять автентичність документа, і Вільнюс зможе звернутися з питанням його передачі.

Акт про незалежність Литви було підписано членами Литовської ради під головуванням Йонаса Басанавічюса 16 лютого 1918 року. Оригінал документа був переданий Басанавічюсу і до 1940 року зберігався в архіві президентського палацу в Каунасі. З 1940 року він вважався загубленим. 16 лютого 2017 року литовський концерн MG Baltic оголосив нагороду в 1 мільйон євро тому, хто знайде оригінал «Акту про незалежність». «Якщо протягом понад сімдесяти років ніхто не зміг знайти документ величезної історичної цінності, то, швидше за все, існує два варіанти розвитку подій: або ніхто всерйоз не займався пошуками, або Акт справді зник», – заявив президент компанії Дарюс Моцкус. MG Baltic вирішив «поставити крапку в цій тривалій історії» напередодні 100-річчя незалежності Литви, яке буде відзначатися в 2018 році. Однією з вторинних цілей ініціативи названо заохочення пам’яті та інтересу до історії держави.

Литва втратила незалежність в 1795 році при поділі литовсько-польської держави. Першою незалежність Литви визнала Радянська Росія. 16 лютого в країні відзначається День незалежності. Раніше держсекретар США Рекс Тіллерсон привітав громадян балтійської республіки зі святом.

slider=242

Поділитись:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутити вгору